Eто я и чаканата от вчера рецепта за печени пълнени питки със задушени зеленчуци. Доколкото ме увериха вкъщи, станаха много вкусни и сочни и не бяха сухи, от което се притеснявах най-много.
(А за мен 34 ден на сокове! 😉 )
Идеята ми дойде от няколко рецепти, на които „случайно“ все попадам напоследък. Едната е за кемерки от сайта на Ваня, а другата е за пържени индийски самоси от Kulinar.
Аз, разбира се, само взех идеи и сътворих нещо различно по мой си начин. И изобщо смятам, че винаги когато приготвяме някаква храна най-добре е да използваме въображението си и усета си, подправките и продуктите, които се харесват в нашето семейство и да сътворим нещо собствено, а не копирано.
Също така разбрах, че освен кемерки, същото нещо е известно и като лучник. Нито едно от двете имена обаче не ми допадат, затова рецептата се казва просто „Хлебчета с плънка“ 🙂
Също така искам да отбележа, че понеже съм мързелива, не си омесих тестото, ами си купих готово тесто за пица от магазина. То е веган, има само брашно и олио.
Разбира се, най-добре е да си приготвите домашно тесто! С пълнозърнесто брашно, с шарлан вместо олио и без мая. Но ако не сте толкова придирчиви, колкото съм аз (вкъщи другите вегета не са, и си бяха ОК с това тесто) спокойно може да ползвате това от магазина.
ПРОДУКТИ за 11 средно големи питки:
- 1,200 гр тесто (2 пакета по 600 гр.)
- 2 големи моркова
- 1 голяма глава лук
- 250 гр. гъби (1 тарелка)
- 200-250 гр. грах (аз ползвах картофи*, но повече бе бих ги направила с картофи)
- бейби кисели краставички (една малка чиниика)
- 1 БИО зеленчуков бульон
- чубрица
- червен пипер
- чесън на прах
* Както казах, аз сложих картофи, защото така видях от рецептите. Затова и има картофи на кубчета на снимките. Майка ми добре ми каза да не слагам картофи, обаче аз й се дръпнах да не ми се бърка. Е, беше права, разбира се! Майките винаги са прави! Обаче нито е разделно да ядеш картофи с тесто, нито се връзва като вкус. Така казаха и майка ми, и приятеля й, и моя приятел. Значи без картофи! Грах много повече би се връзвал!
Нарязвате всички зеленчуци на дребно, слагате ги в тиган с малко мазнина и без никаква течност и ги задушавате. Първо задушавате лука, после всичко останало. Разбърквайте, докато не си пуснат водата, за да не загорят.
Посипвате био зеленчуковия бульон и пак разбърквате. Слагате капака и оставате да се задушат на слаб огън. При добро желание, може да добавите куркума, която е много полезна или лют червен пипер, който засилва стомашния огън.
Moже да добавите и няколко лъжици соева кайма или тофу на малки кубчета. Аз бях взела тофу да сложа, обаче го пропуснах, понеже приятеля на майка ми нямаше да ги пробва дори ако бях сложила „някоя от онея ваште вегетариански измишльотини“. 😀 А пък човекът имаше рожден ден вчера и в крайна сметка е хубаво да се съобразяваме с другите 🙂
Преди да са готови поръсвате чесън на прах (или нарязани скилидки чесън), чубрица, други подправки по желание (напр. черен пипер, ако обичате. Аз не мога да понасям!), разбърквате и махате от огъня.
Пускате фурната да се загрее на 180 градуса.
Нарязвате тестото на малки късове/топки. Големината е по желание!
В намазнена тавичка разстилате всяка една топла (с ръце) да стане тънка и кръгла и посипвате с лъжица от сместа. После затваряте и притискате внимателно крайщата с вилица, за да залепнат и да не се отворят по време на печенето.
Накрая, след като сте направили всички питки с плънка, може да посипете с чубрица или сусам или друга ваша любима подправка и слагате да се пече.
Може да ги направите веган, като ги посипете само с подправки или вегетариански като настържете кашкавал върху тях преди да ги изпечете. Може да сложите кашкавал и вътре в плънката и така ще се разтопи и ще бъде много вкусно. Има и веган кашкавал 😉
Ние направихме една тава веган (въпреки че само аз съм веган вкъщи и аз не ям сега) и една тава с кашкавал. Както можете да се досетите, тези с кашкавала се харесаха много повече 😀
Слагате да се пекат. Пекат се 20 мин при 180 градуса.
Наблюдавате ги и като изглеждат запечени ги изваждате. Може преди това да повдигнете някоя с вилица и да видите дали и отдолу е изпечена.
И ако имате търпение изчаквате да поизстинат, тъй като не е добре да се яде гореща храна, но вкъщи нямаха търпение и ги нападнаха веднага! 🙂
BON APPETIT!
Ако искате може да си направите лучник и плънката да бъде само от:
– лук; – праз; – финно нарязано зеле; – гъби
А може да си направите и спаначник и да бъде от спанак и гъби 😀
Заслужава да се опитат истински индийски самоси. И то с картофи, но по-скоро, пюре от картофи.
Ооо опитвала съм много пъти в Индия като бях 🙂 Не е моето нещо. Много е мазно и пържено.
Мисля, че последователите на Кришна в София ги правят в няколкото техни центрове. Понеже от години не съм бил там, вече не помня каква плънка имаха, но името си го спомням.
И как издържа само на сокове пред това кулинарно предизвикателство? 🙂
Отдавна вече не изпитвам глад и храната не ме блазни 🙂
Изглежда прекрасно и направо им чувствам вкуса само като гледам! Но да се намеся като вечно мърморещ критик – какви са тези алуминиеви тави, още ли има хора да ги използват, нали навред и надлъж се говори, че в алуминиеви съдове не трябва да се готви?
Да, те са стари и нямаме други 🙂
Здравейте,
Поздравления за сайта. Наскоро го открих и често черпя кулинарни и духовни идеи от тук.
Имам въпрос относно тигана, който ползвате- кой е най-удачния вариант. Аз нямам никакъв, но ми се ще да си купя. Бях се загледала в грил тиган, най-вече заради апетитно изглеждащите зеленчуци, но се чудя дали е подходящ за задушаване също.
Предварително благодаря за съвета
Здравейте, Даниела 🙂
В нас имаме много тигани , но главно използвам един универсален каменен тиган ( с каменно покритие ) – той не залепва и няма специално незалепващо покритие, което вече се знае, че е канцерогенно и пуска по малко отровни вещества в храната всеки път. С дебело дъно е, топлината се разпределя равномерно по него и може да се приготвя всичко. В раздела на сайта „Онлайн магазин“ и в подсекция „Green Master“ има качен един каталог, където мисля че ги има тези каменни тигани. 🙂