Според Аюрведа – най-древната индийска наука за здравето – един от най-полезните продукти, които могат да се консумират от всички, е пречистеното масло Гхи. Пречистено е, защото с термична обработка се изпарява водата, съдържаща се в него и се отделят белтъците и протеините Казеин. Това, коеото остава (доста редуцирано спрямо началото) е вълшебно на вкус масло, което може да се използва както за готвене, така и в суров вариант, дори се приема на гладно чисто, за да се лекуват стомашни проблеми.Тук http://www.vegiveda.com/recepti_2.php можете да прочетете по-подробно за добрите му качества. Накратко:
- съдържа витамин Е и А, както и линолеова киселина, която е незаменима и не се произвежда от организма
- ускорява всички стадии на храносмилането, ускорява метаболизма, способстващ изчистването на тъканите от шлаките
- помага за храненето на клетките
- тъй като има къса молекула, то е способно да навлезе вътре в клетката през клетъчната мембрана и по този начин да изчисти мастно-разтворимите токсини от клетката
Искам да отбележа съвсем в началото, че това не е рецепта за вегани и суровоядци, но е перфектна за всички вегетарианци и изобщо за всички хора, които употребяват обикновеното масло в ежедневното си меню. Както каза Юрий Ковачев вчера на курса по Аюрведа:
„Би било грехота да можем да си направим такъв безценен продукт и да не го използваме“
Начин на приготвяне на Гхи:
- Трябва тенджера с дебело дъно и дебели стени по възможност.
- Използва се несолено масло, най-добре от половин или 1 кг. (накрая на статията ще говорим кое масло е най-добре да се взима)
- Като начало се поставя на слаб огън докато се разтопи. Можете да му помогнете, като го нарежете на по-малки парчета.
- Когато вече е течно, топлината може леко да се засили, докато заври леко и забълбука.След това веднага се намаля котлона отново.
- Маслото все още има плътен бял цвят.
- Започва да се образува пяна, която трябва да се махне.
- Претопяването продължава средно между 40 и 60 мин за 0.5-1 кг масло, в зависимост от качеството на маслото.
- Ароматът, който трябва да се отделя е леко сладък и приятен през цялото време. Това почти никога не се случва при купешките масла. Ако маслото започна да пръщи много силно, да мирише прекалено сладко значи в него има добавен маргарин. Ако започне да мирише лошо, значи се отделят всички химии в него.
- Знаете, че сте готови, когато течността стане прозрачна и започнете да виждате дъното на тенджерата. Ще забележите, че има малки бели топченца по дъното – това е именно белтъка, който в последствие прецеждаме през филтърна хартия или плътно насложена марля / тензух.
- Пречистеното масло има кекхлибарен прозрачен цвят и лек сладък аромат на орехи. Много е важно да не се продължи прекалено дълго обработката му, защото става кафяво и вкусът му се променя, а оттам и състава.
- В момента, в който го махнете от огъня вече е готово да бъде налято в буркан след като го прецедите през марля и изхвърлите топченцата, които са белтъка всъщност. Но след като е излято в буркана, не трябва да се затваря, докато не изстине и се втвърди. Изчакайте да е напълно сухо, влагата да е излязла и тогава затворете.
Агни – елементът Огън – е силата, която трансформира маслото в Гхи и този краен продукт вече няма нищо общо като качества и природа по обикновеното масло.
В Гхи-то вече няма холестерин.
Гхи-то има охлаждащ ефект. То подобрява храносмилането, защото охлажда и успокоява само излишния стомашен огън. Гхи носи финното проявление на огъня – Теджас. Подобен огън Теджас ние получаваме от Слънцето рано сутрин по изгрев.
Вечер преди лягане е добре хубаво да се натрият дланите и стъпалата с Гхи – тази практика поддържа топлината в тялото и лекува различни проблеми.
Всички огнени церемонии – Пуджа – в Индия се правят с пречистено масло Гхи. Това е силата на пречистващия изцелителен огън.
„Западните хора си мислят, че тези церемонии са ала бала глупости, но това е единствено защото не разбират същината и дълбочината на тази древна философия.“ – каза Юрий вчера.
ВАЖНО:
- Важно е докато го приготвяте да внимавате в сместта да не попаднат капчици вода, защото мазнината ще се разхвърчи и може да ви опари много сериозно.
- Също така е важно готовото Гхи да се съхранява така че да не попада никаква влага в него. Ако има влага ще граняса. Ако няма влага се твърди, че заедно с меда това са двата продукта, които никога не се развалят. Затова е добре да го съхранявате в стъклен буркан някъде на сухо, ИЗВЪН хладилника.
- С Гхи може да готвите съвсем спокойно. Важно е обаче когато се готви с него да не го оставяте да прегаря и да пуши и температурата да бъде до 189-190 градуса. След като сте готвили с него то е запазило качествата си, но също така е поело и влагата от зеленчуците или там каквото сте готвили. Затова отново го затопляте и все едно наново го пречиствате. И пак може да готвите с него.
- Истинското масло дава пяна, която не е прекалено изобилна. Миризмата също е много важен показател.
КАКВО МАСЛО ДА ПРЕЧИСТВАТЕ:
Юрий като човек, който е правил Гхи хиляди пъти каза, че от купешките масла най-добро поведение при пречистване дава маслото President. Но то е и доста скъпо.
Затова най-добре е да инвестирате и да си вземето 1 кг масло на цена 22 лв от Екоферма Елата, която се намира в Плана планина. Ходила съм там доста пъти и мястото наистина е много чисто и хармонично. Те имат доставки 2 пъти на седмица до София тъй като зареждат много от био магазините и ресторантите с био чисто кисело и прясно мляко. Тъй че може да им пишете и да си поръчате. Ето това е страницата им: Еко-ферма Елата
Древните мъдреци, създателите на аюрведа, отреждат на гхи важната роля на пазител на баланса в тялото, ума и душата. То се грижи за равномерното действие на трите основни елемента в човешкото тяло: вата, питта и капха. Гхи съдържа главно наситени мазнини и мастноразтворимите витамини А, D и К. Витамин Е и бета каротинът са антиоксиданти, които предотвратяват клетъчни мутации и са от особена важност при сърдечносъдови заболявания и диабет. Много съвременни изследвания доказват това, което аюрведа отдавна е открила. Гхи се препоръчва за подобряване и засилване на зрението, срещу хранителни отравяния, подпомага умствените способности и паметта, засилва жизнената енергия и дори му се носи славата на афродизиак. Служители в хиндуистки храмове и до днес от поколение на поколение предават традицията да съхраняват гхи в продължение на сто години, тъй като съществуват множество примери за силния лечебен ефект на престояло гхи.
Баба ми наричаше това масло „препържено масло“ и го обработваше по този начин,за да го съхрани за по-дълго.Би било добре някой химик да каже дали това е хидрогенирано масло, но със сигурност е ясно ,че е топлинно обработено/пържено / и като такова не съм сигурна,че е по-полезно от суровото,тъй-като пържените мазнини не се препоръчват.Ще се радвам ако диетолог даде становище по въпроса.
Това не е препържено масло, а ‘топено масло’, както моята баба го наричаше. То е пречистено и това се прави на слаб огън, не на силен и съответно не се препържва.
Точно така. И моят дядо го наричаше „претопено” и ядяхме само такова масло.
Днес приготвих “ Гхи “ по описания в статията начин.
Имам въпрос: Когато се избистри разтворът тогава ли трябва да го изкараме от огъня и да го филтрираме, или да продължим нагряването докато излезе цялата пяна?
Благодаря Ви Стефи за споделеният опит.
Пяната се отстранява периодично по време на топенето. В началото е едра, накрая е съвсем фина. Чакате, докато от всички зрънца на дъното престанат да излизат мехурчета. Отстранявате от котлона, събирате всички остатъци от пяна, да не остане и едно мехурчета. После, с лъжица, като леко наклоните съда, пресипвате маслото в сух чист буркан, като внимавате да не докосвате белтъчните зрънца. И така, до края, с лъжица, никаква хартия. Ще загубите не повече от чаена лъжичка масло. И не трябва температурата да е висока, защото белтъка ще изгори и ще стане кафяв, а това разваля вкуса на маслото и то ще загорчи. Да Ви е сладко!
Здравейте, доста време си правех гхи от масло Президент, докато веднъж в един буркан, затворен, стоял на масата месец, при температура около 17-18 градуса, не го намерих пожелали няколко см отгоре. Вкусът му беше като на чиста свинска мас. Изхвърлих го и спрях да купувам Президент, то се разфасова в България. Имам подозрения. И въпрос: при престояването на гхи, отделят ли се една от друга различните мазнини, скоро в суровината е имало такива? Благодаря предварително.
Колко масло гхи излиза от един килограм масло
Останалите топчета белтък могат ли да се използват някъде или просто се изхвърлят?
Направих всичко по правилата, но вече 5ти ден отгоре 1/4 част от гхито остава течно като олио. Маслото което използвах беше ДОЙЧЕ МАРКЕН БУТЕР – 1кг. Остана около 700 мл. с цвят на бира, но това, че не се сгъстява ме притеснява. Мисля си, че в състава на маслото е имало накаква емулгирана растителна мазнина. На някого случвало ли се е нещо подобно?