Не знам наистина защо най-най-най-любимите си рецепти, тези, които правя най-често и които мога да ям до безкрай без да ми омръзват, ги качвам най-накрая в сайта. 😀 Сигурно защото все ги отлагам, за да им отделя по-специално време и енергия. Да, ама времето все повече не ми стига… така че е крайно време и тази рецепта да я напиша.
Аз наистина съм от онези хора, които обожават картофи! Не просто ги обичам, а ги обожавам. Не мога да живея без тях. Дотолкова, че и сок от картофи съм се опитвала да си стискам като съм на соков режим, но изобщо не е вкусен. Сокът от батати (сладки картофи) е съвсем друга работа, много е вкусен!
Иначе избягвам бял ориз, тестени произведения, ограничавам ги, но нямам никакво намерение да спирам картофите. Те са ми вкусни под всякаква форма – печени, пържени, задушени, мазни, сухи, на салата…
Често правя картофи вкъщи и винаги навън си поръчвам картофи. То и без това като си на заведение с приятели, изборът не е особено голям за вегани. И почти винаги си взимам картофи соте, но честно… никога не съм яла толкова вкусни като мойте. Не се хваля, просто наистина са ми много вкусни. Пробвала съм да ги правя по най-различни варианти и този, който ще ви дам сега хем е лесен и бърз, хем е наистина супер вкусен. Но то все пак до голяма степен си зависи и от подправките всяко едно ястие. 🙂
ПРОДУКТИ:
- картофи колкото поискате – аз слагам около килограм (никога не остават 😀 )
- растителна мазнина за готвене – шарлан най-добре, НО става и с кокосово масло, а също и с чесново масло (на Meggle са жестоки..)
- 1 БИО зеленчуков бульон *
- суха чубрица, малко сух босилек
- чесън на прах
- копър (по желание. Знам, че е традиционен за картофи соте, но аз го пропускам, понеже не обичам нито копър, нито магданоз)
* Може спокойно да минете и без бульона. Тогава добавете просто малко сол на вкус (препоръчително е да е хималайска или келтска) и мъничко куркума. Тъй като в зеленчуковите био бульони има малко куркума.
ПРИГОТВЯНЕ:
Винаги гледам да взема пресни картофи, тоест с по-тънка ципа. Дори да няма, никога не ги беля, а само ги измивам много добре с вода и с четка. Това е умишлено, тъй като после коричката се запържва и става много хрупкава и приятна.
Нарязвам ги на лодчици и НЕ ГИ ВАРЯ във вода. Никога. Ами съм си взела една решетка за задушаване, която се слага в голяма широка тенджера и отдолу се сипва вода. Така картофките се задушават на пара и е много по-здравословно и полезно, отколкото да ги вариш, тъй като след това и ще ги пържиш за малко…

Ето така са върху железната решетка. А отгоре задължително се слага капак и не се маха, за да се задушават от парата.
Може би за около 15 мин, не повече, се задушават под капака. Проверяват се, тъй като е важно да не ги сварите напълно, а да останат леко твърди. Ама много леко. Да можете да ги набодете с вилица спокойно, но да не се разпадат. Като ги махнете от котлона, слагате широк тиган, на дъното сипвате мазнината, която сте си избрали да ползвате и с една широка лъжица прехвърляте картофките в тигана с нагорещена мазнина. Не трябва да е много и да плуват. Само на дъното.
Започвате да ги запържвате докато станат леко златисти. Поръсвате ги обилно и с подправките – булонът го стривате на прах и го поръсвате, също чубрицата, малко босилек, а чесънът на прах най-накрая. Хубаво ги разклащате напред назад в тигана, за да се облепят отвсякъде с подправки.
Накрая, като решите, че са готови, ги махате от котлона и ги сервирате гарнирани задължително с богата салата. Също така много, ама МНОГО вървят със сайтан със сметанов сос с гъби – рецептата тук. Или сайтан с доматен сос. Но вече си става по-тежко ядене и не е много подходящо за вечеря. Само със салата е по-леко.
Както ще видите по-долу от снимките ми, аз наистина никога не пропускам да спазя това правило – да гарнирам всяко готвено ядене (особено пък като е пържено!) със салата. А защо това е толкова важно? Може да прочетете тук в статията за хранителната левкоцитоза.
* Само да предупредя, че има голяма вероятност да се пристрастите към тези картофки и да искате да си ги правите все по и по-често. Така че не забравяйте, че пържените храни не са никак полезни и съвсем спокойно може да си направите почти същите картофки задушени във фурната. Нарязани по същия начин и гарнирани със същите подправки. Само че да плуват до половината във вода. 😉
BON APPETIT! 🙂
Здравей, Стефи! Какъв е бульонът, който използваш за овкусяване на картофките.
Здравей, Мария 🙂 Ползвам ето този:
http://www.balevbiomarket.com/bio-zelenchukov-bulion-8-kubcheta.html
Или ето този:
http://www.bioslunceluna.com/shop/bio-plod-i-zelenchuk/bio-podpravki/zelenchukov-bul-on-bilkov-rapunzel-bio.html
Но спокойно може и без бульон. Само с различни изсушени подправки и малко сол. 🙂
Pingback: Сайтан със сметанов сос с гъби + картофки соте | Стефи Божилова
здравей,Стефи. защо ли попадам на тези твои вкусотийки все по обедно време 🙂
Съдба 😀
Благодаря ти много Стефи за бързия отговор. Направихме ги без бульон и наистина станаха превъзходни, децата много ги харесаха и ми казаха вече само така да ги приготвям. Страхотни са на вкус.
Last a few years has been to Ibiza, so met a person there whose style of presentation is very similar to yours. But, unfortunately, that person is too far from the Internet!
Do you use Google Translate to be able to read everything and does it make sense the translation?
Направих ги току-що и станаха супер,само че ги промених лекичко,като им сложих сметана на растителна основа и ги запекох на фурната…мммммм,пръстите да си оближеш:)
Любимите ми картофки соте!
Направих ги с кокосово масло, което по-често използвам за сладкиши, но поради липса на друго го ползвах и определено не съжалявам 🙂