Мусака от батати, гъби и ориз + Инфо за бататите

P1180751

Минахме през Пикадили тази вечер да си купим уж само ябълки за сок и свежа мента за домашна лимонада, а отново напълнихме една количка 😀 Ябълки, лимони, авокадо, мента, банани, био домати на Гимел и … батати!

Сладките картофи са най-прекрасното нещо на света! Като ги видях днес изложени – едни такива големи, хубави, примамливи и си викам: „Защо не си взимала от поне година?!“. Последният път като правех соков режим, както сега, пиех много батати и моркови. А днес за пръв път от почти 40 дена на сокове, пих батати за вечеря. Заедно с тиква и моркови – съвсем оранжев и зареждащ сок! На снимката 🙂

juice-day-5-lunch

Бататът (Ipomaea Batatas) е вид сладък картоф, който всъщност не е истински картоф, а принадлежи към отделен вид.
Бататът е голям и вкусен корен, произхождащ от тропическите райони на Америка. Има много разновидности, но двете най-разпространени са светлият сладък картоф и тъмнокорият сладък картоф, наричан от американците „ям”. В тропическите райони на Америка бататите образуват силно наделени и богати на въглехидрати грудки. Макар и да са близки по химичен път до картофите, все пак имат доста различен вкус.
В 100 г батати се съдържат между 84-90 ккал. В тези грудки има голямо количество скорбяла – 10-30 %. 6 % са захарите, а има и витамин А, B и С, соли на калия, мангана, фосфора, желязо и др.
Бататите имат доста захар и каротин, но са без мазнини и холестерол. Имат доста ниско съдържание на натрий и са добър източник на растителни влакна. Бататът е с нисък гликемичен индекс и могат да се консумират от диабетици без никакви притеснения.
Бататите се развалят по-бързо от картофите. Съхранявайте го на сухо, тъмно и хладно място, с температура не по-висока от петнадесет градуса. Така можете да запазите бататите за седем до десет дни.

354881

И така, прибрахме се с бататите и седнах да видя какво мога да сготвя за вечеря с тях. Попаднах на прекрасна рецепта за кюфтета от батати и киноа от сайта на Йоана и реших, че това ще правя. Много ентусиазирана, отидох в кухнята, развихрих се и се оказа, че вместо кюфтета, стана мусака с батати, моркови, гъби, ориз (нямах киноа), лук и заливка от сметана и кашкавал. 😀 Нищо общо с кюфтета! Майка ми и Иван казаха, че е станала уникално вкусна!
И хубавото е, че рецептата може да стане и веган ако искате. То всъщност какво ли не може да стане на веган. Вече по много големи вереги може да се намери веган кашкавал, може да използвате растителна сметана, а яйцата в основната смес просто да ги пропуснете 🙂

ПРОДУКТИ:

  • 200 гр. батати
  • 1 морков
  • 3-4-5 гъби
  • 100-120 гр. ориз (аз сложих бял)
  • 1 глава лук
  • 3 скилидки чесън
  • 3 с.л. соеви гранули (по желание)
  • 3 яйца (по желание)
  • 150 гр. кашкавал (може веган)
  • 1 БИО зеленчуков бульон
  • 3 с.л. брашно
  • чубрица, босилек
  • масло / ГХИ / шарлан / зехтин за готвене – за задушаване
  • за заливката: сметана (може растителна) + 100 гр. кашкавал + чесън на прах
Соевите гранули много ги обичаме. Накисват се във вода 1:3 поне и след това се добавят на мусака, яхния, друга манджа. Много са вкусни и дават плътност.

Соевите гранули много ги обичаме. Накисват се във вода 1:3 поне и след това се добавят на мусака, яхния, друга манджа. Много са вкусни и дават плътност.

ПРИГОТВЯНЕ:

Слагате ориза да се вари в една тенджерка. Аз сложих направо едно пакетче ориз 150 гр. в една малка тенджерка. Вари се 18-20 мин.

През това време задушавате в тиган с мазнина нарязания на дребно лук, нарязаните скилидки чесън и нарязаните гъби.
Настъргвате на едро на рендето бататите и моркова. Добавяте ги в тигана към задушените лук, чесън и гъби. Поръсвате половината зеленчуков бульон, малко чубрица, босилек, малко черен пипер ако обичате. Задушавате за около 4-5 минути, НЕ ПОВЕЧЕ, като разбърквате през това време да не загори.
Махате от тигана и оставяте настрани.
Накисвате трите супени лъжици соеви гранули в една чашка с малко вода. Да попият и да набъбнат.

В една дълбока купа разбивате 2-3 яйца, добавяте другата половина зеленчуков бульон, настъргвате 150те грама кашкавал, обърквате хубаво.
Добавяте сварения вече и добре отцеден ориз. Добавяте соевите гранули. Добавяте и задушените батати, морков, лук, гъби. Хубаво обърквате.
Слагате поне 3 супени лъжици брашно, за да се посгъсти малко сместа.

Загрявате фурната на 200 градуса. Изсипвате сместа в тавичка или в дебела стъклена йена за печене и оставяте да се позапече за 10-15 мин.
През това време правите заливката като разбивате сметана и омесвате с около 100 грама (може и повече) настърган кашкавал и чесън на прах.
Изваждате от фурната след 15 мин, поливате със заливката, разпределяте равномерно, и връщате обратно да се допече докато не стане леко златисто. Или още около 15-20 мин. Изваждате, леко оставяте да се охлади, и сервирате с голяма богата салата! 🙂 BON APPETIT! 

* Мисля, че нито майка ми, нито Иван очакваха от този бъркоч да стане нещо толкова вкусно, но буквално си ометаха огромните порции, които им бях сипала и ми казаха веднага да запиша рецептата, за да не забравя какво съм слагала, понеже както винаги, слагам от всичко по много напълно хаотично 😀
Да живеят сладките картофи! Hallelujah! 

P1180755
P1180752

 

8 thoughts on “Мусака от батати, гъби и ориз + Инфо за бататите

  1. Здравей Стефи! Би ли споделила, дали си срещала сметана, в която да няма Е-та, защото аз до този момент не съм открила такава и поради това ги избягвам сметаните. А другото, което ми направи впечатление е това, че използваш въпросните Соеви гранули, специално на тази фирма на снимката. Като гледам етикета, никъде не пише, че е био? Или това не е проблем за теб?

    • Здравей, Силвия 🙂 Ами по някой био магазини има растителни сметани, в които няма Е-та. Но не се сещам точно сега за марката. Иначе най-често използваме на Alpro Soya, в която мисля, че има някои Е-та, но пак не съм сигурна. Като цяло консумираме рядко, в определени ястия, нещо като „глезене“ и тогава не съм толкова стриктна. Важното ми е, че е растителна.
      Относно гранулите – когато аз купувам винаги гледам да пише изрично, че не са ГМО. За мен това е много важно. Но тези ги беше купила майка ми и няма да ги изхвърлим, разбира се, ще ги ползваме. Нищо няма да ни стане. 🙂

  2. Pingback: Картофки соте | Стефи Божилова

  3. I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and magnificent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

  4. Hello there I am so grateful I found your blog, I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.

  5. Pingback: Цвета и формата на плодовете – какво лекуват и за какво са полезни | Стефи Божилова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.