Къри от тиквички с кашу сос – по Аюрведа

DSCN3936

Вчера, на третия урок от курса по Аюрведа при Юрий Ковачев се научихме как се приготвя къри от млади тиквички с гъст сос от кашу, говорихме за киселото мляко и как се прави от него Ласи (айрян) с подправки (това ще бъде в друга рецепта) и говорихме за чудната сила и качества на подправките.

Както винаги беше много много интересно, а Юрий е просто уникален като човек и като учител със супер задълбочения си и широк поглед върху здравето, комбинирането на храните и древната философия на Аюрведа.

Само малко се чувствам като извънземно на курса, защото, честно казано, очаквах друг тип хора с много голям интерес (и знания!) в областта на здравословното хранене, но освен 1-2ма, другите са много далеч от тази характеристика. Има една жена, която всеки път държи да пита за червеното вино, въпреки че Юрий още в началото много добре обясни, че тя може и уиски да пие ако иска с храната, но той като специалист по Аюрведа изключва тотално няколко неща и това са месото, алкохола и подобни опиати. Но ето, тази жена вчера пак пита „А вино може ли?“ сякаш за да чуе заветното „Да, може!“ и да се успокои съвестта й. Но Юрий само каза: „Виното вече го коментирахме, вие правете каквото искате“.  А аз въздъхнах тежко 🙂 Има моменти, в които се чувствам като извънземно и се чудя аз ли съм мега странна или другите.

Както и да е, пак се отнесох в съвсем друга посока. Връщаме се към кърито! 🙂
Ако искате директно продуктите и начинът на приготвяне, скролнете надолу, защото преди това ще поговорим за природата на тиквичките като продукти и за ядките. 🙂

Първи вид тиквички: светло зелени

Първи вид тиквички: светло зелени

Тиквичките имат стипчив и сладък вкус, лют послевкус (вкусът, който дават в корема след храносмилане) и охлаждащо действие като продукт.
По природа са тежки и сухи (Кафа Доша). Но имат много Сатва енергия и са много добър антиоксидант. Спомагат за пречистването на кръвта.

Има 2 вида тиквички:

  • Светло-зелени (на горната снимка)- те не са за Вата (Въздух) доша. Добри са за Питта (Огън) и Кафа (Вода-Земя) Доша. По-сухи са и образуват газове и подуване на корема. Трудносмилаеми и изискват силен стомашен огън. 
  • Тъмно-зелени (на долната снимка)- добри са за Вата и Питта, но не и за Кафа.

11621743-zucchini-courgette-decorated-with-green-leaf-lettuce-isolated-on-white

Тиквичките са добри и за черния дроб! Юрий каза, че те развиват качеството „честност“, а в Езотериката се смята, че черният ни дроб страда когато сме нечестни, лъжем и мамим.

Също така са едни от малкото храни, които спомагат на човека да се справи с коремни проблеми като коки – паразити и бактерии в корема. При такава ситуация ние повръщаме всичко, което хапнем, но не и тиквичките. Тях организма ги усвоява. Също и краставиците (но ако са готвени, според Аюрведа).

Варианта за Вата доша (Въздушната конституция) да яде тиквички е традиционният български вариант: пържени, мазни, с чесън и оцет/лимон.
Точно както аз ги обичам, но в никакъв случай не трябва да ги ям, защото съм Кафа-Питта, а това е вариант единствено и само за хора Вата.

Пържени мазни тиквички само за Вата Доша!!!

Пържени мазни тиквички само за Вата Доша!!!

За Кафа доша (Вода-Земя) вариантът са задушени на пара или в малко вода светло-зелени тиквички. Хората Кафа в никакъв случай не трябва да ядат мазни и тежки храни (въпреки че много много ги влекат…)

Това, което наричаме КЪРИ е дефакто нашенска яхния , но с по-сгъстен сос. А соса се сгъстява с малко смлени ядки, или нишесте, или с нахутено брашно. Бялото брашно сгъстява като цяло по-добре, но нахутеното е много по-приемливо!

Относно ядките – те имат противоречива природа. Почти всички ядки са със сладък вкус, сладък послевкус и загряващо действие. По тази причина те за ОК за хора с Вата Доша, по-малко мазните стават и за Питта доша. Но за Кафа доша никакви ядки не са препоръчителни!

Като използваме кашуто за сгъстяване тук, балансираме яденето: сухи тиквички + мазни ядки.

И най-сетне продуктите за кърито. 😀

ПРОДУКТИ:

  • 1 кг. тиквички – млади, свежи, малки
  • 100 гр. сурово кашу
  • 200 мл. вода (студена)
  • 1 ч.л. синапено семе
  • 1 ч.л. пресен джинджифил (накълцан с остър нож на ситно)
  • 4-5 щипки асафетида (ако нямате, може да я замените с 1-2 скилидки чесън, но да знаете, че асафетидата няма негативните Раджас качества на чесъна)
  • подправки на прах:
  • 1/2 ч.л. кориандър
  • 1/2 ч.л. кимион
  • 1 ч.л. куркума
  • 1/3 ч.л. черен пипер

zucchini-cauliflower-curry-ingredients

ПРИГОТВЯНЕ:

Нарязваме тиквичките на кубчета, без да ги белим! Трябват ни малки кубчета – около 1,5 – 2 см.

Кашуто се смила със 100 – 120 мл вода. Консистенция – гъста боза. Смила се най-добре със силен пасатор в малък съд, за да стане на плътна каша.
Въпреки че е добре ядките да се накисват преди консумация, тук НЕ ГО накисваме, защото иначе няма да поеме водата от кърито и няма да сгъсти соса.

Трябва ни плътна тенджера с двойно дъно!
Наливаме пречистено масло Гхи или друга мазнина по избор, за да покрие дъното с 1 мм. слой. За хора с Вата Доша  – 2 милиметра.
Загряваме на среден огън. Когато се появят вълнички по дъното, първо слагаме синапа и търпеливо чакаме да започне да се пука. Не увеличаваме огъня, за да не прегорим мазнината! Чакаме си и когато започне да пука, слагаме нарязания наситно джинджифил и асафетидата (или чесъна)., разбъркваме добре.
Взимаме една шепа нарязани тиквички, слагаме ги, за да намалим топлината и чак след това добавяме всички подправки на прах, които изброих по-горе.
Добавяме всички тиквички, разбъркваме много добре, за да полепнат подправките по тиквичките, и след това наливаме гореща вода до половината от тиквичките. Не повече, те ще си пуснат и своята течност.
Изчакваме да заври, слагаме капака и намаляме огъня. Готвим така около 8 минути. Важно е в Аюрведа готвенето да имаме бързо затоплящи се и бързо охлаждащи се котлони, за да регулираме огъня.
Много внимаваме да не ги пре-готвим, защото тиквичките са много уязвими към топлинна обработка, започват да се скашкват и целулозата да се разпада.

След това посоляваме на вкус и добавяме смляното кашу във водата. Разбъркваме внимателно, слагаме капака и готвим така още около 3 минути докато се получи гъст  сос.

Кърито е готово! Между 8 и 12 минути. Хубаво е да се консумира веднага след приготвяне. Като ястие става и за обяд, и за вечеря.

* Питта доша не използва синап, чесън / асафетида.

* Кафа доша е желателно да добави 1/2 зелено люто чушле и кашуто да не е 100 гр, а 50 грама.

* По желание, кърито се сервира върху канапе от бял чист ориз басмати. (както е на снимката)

Надявам се, че дългите и подробни обяснения не са ви оставили с впечатлението, че това е някаква сложна манджа. Напротив – много лесна и бърза е за приготвяне!

Аз не ядох, но взех един буркан за вкъщи за Иван, с опасения, че няма да му хареса особено, защото доста сме се пренаситили с индийски подправки от Индия, но напротив – много много му хареса и ме накара да пиша на Юрий и специално да му благодаря за вечерята. Значи скоро пак ще се приготвя! 🙂

20130227_215509

 

Ayurveda_Stefi_banner

2 thoughts on “Къри от тиквички с кашу сос – по Аюрведа

  1. Здравей Стефи, благодаря за подробно описаната рецепта! Направих я, но за съжаление стана много мазна, предполагам, че мазнината 1мм-2мм +смлените ядки бяха в повече. Следващия път ще сложа съвсем малко. Иначе като вкусови качества беше уникално. В комбинация с ориза мазнината не се усещаше толкова. Мерси и успех с курса, следя с интерес постовете ти! Хубав ден!

    • Благодаря ти Анелия! 🙂 Не знам наистина защо ти се е получило мазно. Сега сядам да пиша рецепта за къри от картофи и грис халфа, която стана много вкусна според всички на курса. 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.