Хранителен продукт направен от пшеничен протеин. Приготвя се, като от тестото, направено от пшенично брашно и вода, се отмие нишестето, оставяйки само протеина, който може да се приготвя и обработва по различни начини. Сайтанът е богат на протеини и белтъчини. Въпреки, че е все още недостатъчно известен, е алтернатива на базираните на соя заместители на месото като Тофу. Често се използва вместо месо в азиатската, вегетарианската, будистката и макробиотична кухня.
Сейтанът замества месото във всяка една рецепта и е истинско спасение по време на пости за тези, които не могат без месо. Разбира се, ние – вегетарианци и вегани – не търсим заместители, а просто нови, разнообразни вкусове и интересни рецепти с по-различни продукти.
Пшеничният протеин е най-популярен в Китай, където се счита, че е добит за първи път, както и в кухните на други източни и югоизточни азиатски държави. В Азия често се среща в ресторанти, сервиращи основно на будистки клиенти
Със сейтан може да се направят шишчета със зеленчуци и да се изпекат, може да се изпече във фурна с картофи или да се запържи в тигана самостоятелно, поръсен с чесън на прах. С него може да се направи вегетарианска мусака. Може да се добавя и в различни яхнии и ястия. Просто го поставяйте накрая, защото той няма нужда от дълга топлинна обработка както месото.
Суровият глутен е нискокалоричен, хранителен и съдържа много малко мазнини. Разбира се, след обработка съдържанието на мазнини се покачва според това по какъв начин е сготвен.
Трябва да се има предвид, че много хора имат непоносимост към глутен и страдат от т.нар. целиакия. Самите те избягват да употребяват глутен и продукти, които го съдържат.
На българския пазар, той се приготвя и предлага от Вегетарианския Ресторант Кринг и може да се закупи и онлайн от магазини като Зоя.бг.
Тук може да видите моя рецепта за Сайтан с доматен сос.
А тук рецепта със сайтан и зеленчуци и ориз по китайски. 🙂
Pingback: Сайтан с доматен сос | Стефи Божилова
Pingback: Сайтан със зеленчуци и ориз по китайски | Стефи Божилова
Pingback: Картофки соте | Стефи Божилова
Pingback: Полезно, лесно и вкусно – съвети за заети хора :-) | Стефи Божилова
Привет, Стефи!
Много съм заинтригувана от сайтана като продукт. Дори си закупих от него. Питането ми е следното: На опаковката пише, че е подходящ за директна консумация.Това значи ли , че мога да си го отворя и да го хапна така /аз лично така го разбирам, но не се връзва с представите ми, че това е продукт, който трябва да мине топлинна обработка./? ….Иначе – ще се готви и ще се пробват така апетитно изглеждащите ти рецепти със сайтан 😉
Поздрави и слънчев ден!
Здравей, Веси,
Да, по принцип, май така се води – че може да се отвори и да се яде, но аз не ги то препоръчвам, защото на мен лично ми е блудкав и безвкусен така.
Най-вкусен е запържен на тиган с малко чесън на прах и малко мазнина; нарязан на парченца и добавен към различни яхний или кебапи; задушен в соев сос със зеленчуци тип китайско, или просто запечен на скарата. Експериментирай и пробвай, дано да ти хареса! На мен ми е любим 🙂