Хумусът е едно от най-типичните и най-най-вкусни творения на арабската кухня. Той се прави от сварен и пасиран нахут с добавени определени съставки и подправки. Изумява ме как все още има хора, които не са чували за хумус или са чували и никога не са опитвали. За мен това е едно от най-полезните, вкусни и разяждащи неща на света!
Нахутът обаче е малък и твърд и много трудно се вари. Отнема часове. Затова най-доброто, което можете да направите е да го накиснете във вода от предната нощ и го оставите там поне 10 часа. Имайте предвид, че той се раздува поне 3 пъти от началния си обем, тъй че си оставете достатъчно място в съда. На другия ден ще изцедите нахутът от водата, той вече е хубаво набъбнал и ще го промивате по 2 пъти на ден – сутрин и вечер. Процесите на покълване са започнали и зърната на нахута за „оживяли“. Във всеки един момент може да го сварите, като варенето вече ще отнеме около 45 мин.
ПРОДУКТИ:
- 200-300 грама суров нахут
- суров тахан от небелен сусам
- 1-2 лимона
- зехтин
- кимион на прах
- няколко скилидки чесън
- сол (хималайска или келтска)
Покълнал и след това сварен нахут се пасира с малко зехтин, лимонов сок, 2-3 с.л. тахан, накълцания чесън, солта на вкус и не много кимион на прах.
Малко е играчка, но ако имате време и ви се занимава, е добре да махнете ципата на всяко едно зрънце нахут след като сте го сварили. Ако е добре сварен зърната са разпукнати и ципите много лесно се отделят. При премахването на ципите вашият хумус ще стане с много мека и приятна консистенция.
Ако сместа ви се струва суха, добавете малко топла вода. Може да се добави вместо нея сусамово мляко или още лимонов сок, ако обичате да ви е по-кисело.
Пасирате много добре, да стане съвсем еднородна смес и оставяте в хладилника да се охлади. А след това се наслаждавате на макс! 🙂 BON APPETIT!
Тук може да видите интересна рецепта за чери доматки, пълнени с хумус.
Полезни свойства на нахута:
- Богат на витамин В9;
- Съдържа високи порции от минералите: желязо, магнезий, фосфор и цинк, а също молибден, манган и мед.
- Има нисък гликемичен индекс (10) и нисък индекс на гликемично зареждане (3).
Pingback: Яхния от покълнал нахут и печурки | Стефи Божилова
Pingback: Разядка от сушени домати и маслини | Стефи Божилова
Нахутът се накисва за 24 часа с една равна лъжица сода бикарбонат и се сварява в тенджера на „слаб огън“. Изхвърляте първата вода и го слагате в тенджера под налягане , добавяте и сол. ( Само да не е алуминиева тенджерата , изхвърлете ВЕДНАГА всички алуминиеви съдове и прибори – те ви тровят) След това оставяте нахута на около 4-5 и чакате няколко часа преди да го свалите от огъня. Не ползвайте водата от варенето, тя „желира“ след това хомуса.
Според мен е по-лесно просто да се покълне и след това да се свари в обикновена тенджера за 45-50 минути. Вкъщи не ползваме тенджери под налягане, опасни са.
Аз никога не варя нахута, след 4-5 дни покълване на мен ми е идеален. Проблемът е, че мога да изям хумус, колкото собственото си тегло и 🙂 запасите ми от нахут се топят… Тия дни ще сея повечко, че да видим ще има ли насита 😉
Хахаха да има го тоя проблем с хумуса – като започнеш и не можеш да спреш 😀
Pingback: Протеините във вегетарианския начин на живот | Стефи Божилова
🙂 БЛАГОДАРЯ !!
Не става ли с консерва-нахут? Много по-бързо ще е.
Да, вероятно ще е по-бързо и би трябвало да стане. Просто не използвам нищо от консерва – не бих си го причинила – и затова не знам 🙂
Здравейте, искам да попитам как ‘покълвате’ нахут? Благодаря!
Както се покълват всякакви други ядки и семена – сипва се дадено количество суров нахут в един буркан, накисва се за една нощ във вода (минимум 8 часа), на сутринта се излива водата и се оставя нахута в буркана за няколко дена, като по 2-3 пъти на ден просто се промива с вода. И той започва да покълва още сутринта на първия ден. 🙂