Сънищата са били тема на философите, мислителите, писателите и психолозите откакто свят светува. Е, на психолозите само от около 100-150 години, защото от тогава съществува психологията като наука, каквато ние я познаваме сега, но философите са се занимавали с тази тема от хиляди години.
А пък езотеричните автори и посветени като Карлос Кастанеда и Робърт Монро, например, са писали фантастични и много задълбочени трудове по темата за астралното пътуване с много практически съвети и техники за осъзнато сънуване, пътувания през различни измерения и какво ли още не. Необятна тематика! За които неща тук и сега няма да говорим, само ще кажа – заслужават си!….
Да прочетете, да научите, да практикувате… да преживеете…. Да четете на теория е едно, да преживеете от личен опит – съвсем друго!..
Но тук темата ще е ограничена до чисто психологическа, тъй като е в раздел Психология, и ще представи накратко основните точки от теориите на Зигмунд Фройд и Карл Густав Юнг. Това е всъщност един доклад, който писах за един курс в университета. Хубаво е, че си пазя всички материали прилежно 🙂
– – – ЗИГМУНД ФРОЙД – – –
- Съновидението има дълбоко подсъзнателно значение и действително е възможен научен метод за неговото разбиране.
- Според Фройд сънищата са невротични симптоми, които се срещат при здравите хора.
- Сънят не е смутител на спането, а напротив – негов пазител, отстраняващ смущаващите го дразнители.
Основната роля на съня:
- Манифестирано съдържание – това, което се явява в съновиденията най-често с помощта на зрителни образи. Това, което после си спомняме.
- Латентно съдържание – скритият смисъл на съня, изтласканото желание, до което може да се достигне след психоанализа или тълкуване.
- Цензура – на нея подлежат всички импулси, мисли и желания, чието удоволетворяване е неприемливо от социално-културна или морална гледна точка.
- Работа на съня – превръщането на латентната мисъл в манифестирано съдържание. Тя се осъществява чрез 3 механизма:
- Фройд е убеден, че либидото е сексуална енергия, докато Юнг го разглежда като генерализирана жизнена енергия. Духовна енергия.
- Архетипове – Юнг твърди, че изграждат личността и се материализират чрез символи в различни културни реализации – в митологията, във фолклора, вярванията и ритуалите на всички народи.
- Според Юнг чрез сънищата си човек всяка нощ реализира способността и потребността на несъзнаваното спонтанно да произвежда символи.
Понятия при Юнг:
- Индивидуация – несъзнаван процес, натрапването на някакъв феномен при символиката на дълги серии сънища.
- Синхронност – реалната връзка, съществуваща между нашето психическо състояние и това, което се случва или може да се случи в околния свят.
И аз съм писала статия по темата: Синхроничност или чудото да живееш ТУК & СЕГА!
ОСНОВНА РАЗЛИКА МЕЖДУ ДВЕТЕ ТЕОРИИ:
-
Фройд използва техниката на свободните асоциации с начален тласък – съня – за да стигне до несъзнавания проблем на пациента.
-
Юнг смята, че с това сънят не се използва пълноценно и се концентрира върху съдържанието на самия сън, приемайки, че чрез него несъзнаваното „се опитва да ни каже нещо“. Toй залага на дълбоките послания от Душата.
Със сигурност феноменът сънуване не може да бъде разнищен толкова лесно, трябва да се вземат впредвид много факти, които вече знаем – като влиянието на епифизната жлеза и хормонът мелатонин, които подпомагат астралното пътуване, но има и много неща, за които все още си нямаме напредстава.
И все пак – по-добре е да търсиш, да четеш, за питаш, отколкото просто да се откажеш. Малко по малко пъзелът ще се нареди, дали в този живот или в някой следващ обаче – никой не знае 🙂
– Стефи –
Pingback: Да се запознаем със Сянката си – тъмнината, която е част от нас | Стефи Божилова
Pingback: Да се запознаем със Сянката си – тъмнината, която е част от нас | Стефи Божилова
Имам само 1 забележка:
Пише се \“предвид\“, \“представа\“.От http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8057 :
\“Идеята на израза е, че имаш нещо \“пред_вид\“, тоест пред виждането си, пред погледа си. Така че само \“имам предвид\“ е правилна форма. Не можеш да имаш нещо едновременно \“в\“ и \“пред\“. \“
Добра работа за статията! 🙂
Благодаря за забележката 🙂
Много повече са различията. При Юнг има компенсаторна роля на съня. И, тя наистина не е лесна за разчитане, защото няма правила – то си е в самия човек. Основното при Юнг е диалога с тези несъзнавани послания и структури, които изплуват. Те не само маркират, но и насочват. Радвам се, че има интерес. Поздрави за сайта!