Нещо мистериозно ми изчезна тетрадката по Аюрведа с всички рецепти в нея – знам, че не съм я загубила, но явно е временно погълната от черната дупка в нас, която има навика да засмуква вещите ми без позволение 😀 Затова като я намеря ще наваксам с останалите рецепти от курса при Юрий Ковачев. Но ето днешната.
ПРОДУКТИ:
- 1/2 кг. нахут
- 1 кофичка ИСТИНСКО кисело мляко (сега правихме с Harmonica)
- някакви зелени свежи истории: джоджен, мента, листа кориандър, магданоз
- подправки: -1/2 ч.л. синапено семе; – 1/2 ч.л. кимион на семена; – 1/8 ч.л. асафетида (или 2 скилидки чесън)
- подправки на прах: по 1/2 ч.л. кориандър, резене, куркума + 5-6 зърна ч. пипер
- Отделно подправки за сваряването на нахута:
- 1/2 пръчка канела, 5 карамфила, 1-2 ч.л. куркума, 4-5 щипки асафетида или 2 скилидки чесън, 1 дафинов лист
- *За Питта доша – без синапено семе
- *За Капха и Вата доша – да добавят 1/2 зелено люто чушле
ПРИГОТВЯНЕ:
Нахутът се накисва от предния ден в поне 3 пъти повече вода, защото много се надува. Водата е хубаво да се смени няколко пъти.
Защо е хубаво да се накисват всички сурови ядки, семена, зърнени и бобови? Описала съм в ето тази статия.След това нахутът се слага да се вари в нова вода, с поне 3 пръста над него.
Слага се на силен огън докато заври. Махаме обилно отделящата се пяна от повърхността и чак след това леко намаляваме огъня. После слагаме подправките за варене в тенджерата.
Важно е да ври с газогонна подправка като асафетида или чесън (имат еднакво действие, но чесънът се смята за раджас храна), за да не подува корема след това.
След около 20 мин. от началото на варенето посоляваме с хималайска сол. Не в началото, за да не попречи на разваряването и не накрая, за да може солта да си пусне свойствата и да овкуси. Варим до разваряване, демек като хванем едно нахутче да можем да го смачкаме с лекота.
В тенджера/тиган покриваме плътно дъното с пречистено масло Гхи или друга мазнина, подходяща за готвене. На среден огън запържваме кимиона и синапа, докато синапа не започне да се пука. След това добавяме асафетидата (или чесънът), а след това и свареният нахут. На силен огън запържваме като постоянно бъркаме – около 3-4 минути. След това поръсваме подправките на прах, описани по-горе. Пак разбъркваме.
Махаме от котлона и с вилица намачкваме част от зърната – около половината от нахута да е размачкан. Това позволява много по-доброто овкусяване на ястието.
Добавяме гладко разбитото кисело мляко и накрая добавяме нарязаната на ситно зелена подправка, която сме си избрали да сложим.
Сервира се с ориз Басмати, защото оризът Басмати увеличава с до 40% усвояването на протеините от всички бобови култури. Затова в Аюрведа кухнята всички като леща, боб, мунг дал, нахут и други се сервират винаги с ориз Басмати.
А този на снимката е с прясно задушено зеле и подправки.
BON APPETIT!
Относно нахутът – като продукт той може да има различни качества спрямо това какъв сорт е. Най-добрият нахут е онзи с големи едри зърна, който след накисване и сваряване става направо огромен. Това е и най-вкусният, и най-неподуващият корема нахут. Избирайте от него 🙂 Нахутът намалява нивото на кръвната захар и е много хубава храна, годна за ежедневна употреба. Друга моя любима нахутена наслада за сетивата е хумусът или яхния с нахут и печурки.
Чудесна рецепта,ще я пробвам скоро!
А иначе…относно ориза: само оризът Басмати ли има това свойство относно бобовите (за усвояването на протеините) или може да се използва и друг вид ориз?
Тъй като в Аюрведа се готви само с Басмати, за него са ни говорили. Той има и най-малко или почти никакво съдържание на глутен, което го прави много лек за усвояване, много мек за корема. В Аюрведа се смята, че кафявият ориз е по-груба храна и се храносмила по-трудно.
Всички видове ориз са без глутен!
Pingback: Протеините във вегетарианския начин на живот | Стефи Божилова
Много добре ми звучи…и аз се интересувам от аюрведа и посещавам курса на Юри…и исках да направя ориз Басмати с Нахут..ама търсих нещо друго и попаднах на твоята страница:)))само не разбрах чушките кога и слагам:))..и Благодаря за полезната информация..с която ни снабдяваш:)))
Привет 🙂
Може ли да кажеш кога се добавят чушките и колко са – тази част май липсва в описанието.
Благодаря!
Вярно, че липсва 😀 Юрий е забравил да ни го продиктува 😀 В началото се задушават чушките, след като сложиш първите подправки и после се добавя вече свареният нахут.
В интерес на истината асафетидата наравно с чесъна попада в категорията тамастично-раджастични продукти. Асафетидата се получава от смолата на корените на група растения. Бидейки корен източника й, и бидейки получена чрез нараняване на растението това я поставя автоматично в групата на тамастично-раджастичните подправки. Чесънът обаче, както и повечето растения от групата му (лук, праз, шалот) се счита, че провокират похотта у човека, т.е. допълнително вредно действие оказват. Заедно с това, че предизвикват неприятна миризма за околните, която се изпарява чрез кожата дни след като е консумиран, и по този начи действа негативно и на околните хора, се счита че е по-негативен като качества в сравнение с асафетидата.
Поздрави 🙂
Благодаря много за разяснението! 🙂 Поздрави!