Най-сетне успях да намеря време да кача още една рецепта (последната от вчера вечерта на курса) от Аюрведа. Напоследък имам много работа и нямам никакво време и много много изостанах с рецептите от курса при Юрий Ковачев, който всъщност свършва на 17 април, но обещавам, че ще наваксам другата седмица със всички рецепти и информация. 🙂
– За Бобовите (наричат се „Дал“ в индийската кухня) –
Те могат да се ядат всеки ден в Аюрведа кухнята. Макар че са трудно смилаема храна, заради протеините в тях, те са много на почит. Имат силно пречистващо кръвта действие.
Недостатък е, че повече или по-малко, образуват газове в организма. Но това може до голяма степен да се избегне ако се накиснат във вода за една нощ преди да се сготвят и ако се консумира не повече от една шепа на ядене.
Сред бобовите, особено внимание се отделя на Мунг Дал – или зелено бобче Мунг, както е известно при нас (наричат го още зелена соя, но той няма нищо общо със соята).
Мунг Дал в индийската кухня наричат обелените и разцепени бобчета на същото.
Мунг Дал има сладък вкус, сладък после-вкус и охлаждащо действие. Всички други бобови имат сладко-стипчив вкус, само Мунг Дал прави изключение.
Неговите протеини се усвояват много лесно от организма! Затова се дава като диета при отслабнали организми – след болест/лечение/гладуване.
Ако се смеси с ориз Басмати, усвояването на протеините се повишава с 40% и това важи и за другите бобови култури, затова в Аюрведа кухнята е много обичайно да се готви Басмати с нещо бобово.
Също се използва Мунг Дал + Басмати за захранване след Панча Карма, гладувания, прочиствания, диети, при които вътрешната ензимна среда е променена или отслабнала.
Прави се монодиета (с по-влажен ориз, готвен с повече вода), добавят се подправки (кимион, кориандър, куркума, резене), промаслява се с Гхи и няколко дни се яде само това. Чак след това се вкарва всичко останало като сурови зеленчуци и повече плодове.
Мунг Дал много добре алкализира кръвта.
Мунг Дал е добра храна и за 3те доши (конституции на организма).
Сутрин сурови и накиснати във вода от предната вечер Мунг Дал дават изключително много сила на организма за целия ден!
ПРОДУКТИ:
- 1 водна чаша Мунг Дал/ Червена леща
- 1 ч.л. лимонов сок
- Набор от зеленчуци – 2-3 чаши, нарязани на кубчета
- 4 чаши вода – за яхния (съотношението е 4:1 с Дал-а)
- Подправки: – 1 ч.л. синапено семе; – 1 ч.л. семе от кимион; – 1 ч.л. пресен джинджифил, накълцан на ситно; – 4-5 щипки асафетида или 1-2 скилидки чесън; – 1 даф. лист или 7-8 листенца къри;
- Подправки на прах: 1 или 1 и ½ ч.л. кориандър; – 1 ч.л. куркума; – 4-5 зърна черен пипер;
- (* Без синап и асафетида/чесън за Питта доша!)
ПРИГОТВЯНЕ:
Далът се измива добре. Слага се в тенджерата с 4те чаши вода и масло Гхи (или малко друга мазнина) и пускаме на силен огън да заври за около 2 минути. Отстраняваме се отделящата се пяна (всички бобови при варене отделят много пяна, която е добре да се маха). След това добавяме заедно подправките + зеленчуците (ако готвим червена леща) или само подправките (без синапа и кимиона), ако готвим Мунг Дал.
Когато заври, захлупваме и намаляваме на тих огън. Ако е Мунг Дал, варим 8-10 мин. С подправките и чак тогава добавяме зеленчуците.
С червена леща – да ври на тих огън 7-8 мин., посоляваме и готвим още 2-3 мин.
С Мунг Дал – след първите 8-10 мин., добавяме зеленчуците, варим още 5-6, посоляваме и варим още малко до готовност.
Накрая се добавя лимоновия сок по желание.
В канче с Гхи на дъното, слагаме синап и кимион, играем си да махаме и сваляме канчето от огъня докато не изпукаме синапа (но внимаваме да не прегорим Гхи-то) и изливаме подправките в ястието. Разбъркваме и сме готови! J
Накрая, по желание, може да добавим някакви прясно накъкцани зелени неща – копър, магданоз, кориандър или други.
Според Аюрведа това ястия може да се консумира всеки ден!
BON APPETIT! 🙂
На снимката е комбинирано с ориз Басмати с маслини и питка на тиган – Чапати. Рецептите за тях обещавам да дойдат тези дни! 🙂
Днес си го сготвих. Супер вкусно е! Благодаря! 🙂
Преди да поднесете дала, може да загреете 1 ч.л. гхи в тенджерка, изключете котлона, добавете малко чили пипер като разбърквате и веднага изсипете в тенджерата с дала.
Извинете, какви зеленчуци слагате на зеленото бобче и съответно на червената леща?
За пореден път ползвам информация от блога, така удобно и естествено ми е поднесена 🙂 можеше и днес да премина от тук изпълнена с благодарност и да сервирам… но това „благодаря!“ ще ме задави – предполагам всеки понякога губи смисъл, защо прави едно или друго, та ако пишещия този блог, попадне в такава ситуация, да знае, че някъде по света съществува една объркана готвачка, която винаги има нужда от подредбата на този блог 🙂 Благодаря!
Много много благодаря!
Много ме усмихнахте 💖💖💖
Рецептата е прекрасна, ще си я направя! Но искам да кажа , че всъщност боб мунг е друго бобово растение, не е леща, нито фасул, а е папуда, която се отглежда и у нас, в Южна България, но семената са бежови. Родът е Вигна- Vigna. Благодаря!